Ugrás a fő tartalomra

Kőhalmi Zoltán: A férfi, aki megölte a férfit, aki megölt egy férfit | Könyvajánló

Kőhalmi Zoltán neve már sokak számára ismerős a Showder Club műsorból. Azonban a stand-up comedy műfajban otthonosan mozgó Kőhalmi ezúttal nem a színpadon szórakoztatja rajongóit. 
Első könyve nem egy hétköznapi címmel jelent meg tavaly ősszel: A férfi, aki megölte a férfit, aki megölt egy férfit, - avagy 101 hulla Dramfjordban. A cím nagyon jól tükrözi a nem hétköznapi tartalmat.

A regény lényegében teljesen fikció. Egy kimondhatatlan nevű norvég városban játszódik a történet, melyet a szerző maga alkotott meg. Az író már a könyv elején nyíltan kijelenti, hogy a történet nem teljesen hű a valósághoz, ellenben nem gondoltam volna, hogy ennyire elrugaszkodik a realitástól. Ha elképzeljük a lehetetlent, majd megszorozzuk kettővel, talán a közelébe érünk annak, ami a regényt jellemzi. Emiatt az egyedisége miatt lett számomra nagyon szórakoztató.

Ismertem a szerző humorát, így tudtam, hogy körülbelül milyen stílusú történetre számíthatok. Azt kell, hogy mondjam, teljesmértékben azt kaptam, amire számítottam. Az elején nagyon furcsa volt elvonatkoztatni a valóságtól, annyira lehetetlen, irracionális dolgok történtek, de az első fejezet után már meg lehetett szokni. Tényleg csak a szórakoztatásra összpontosított a szerző, és véleményem szerint sikerült is elérnie a célját. 
Ám tény, hogy ez a fajta humor nem minden olvasónak tetszik. Így ennek a könyvnek az elolvasását tényleg azoknak ajánlanám, akik Kőhalmi Zoltán műsorait is szeretik

Véleményem szerint rengeteg fordulatot tartogatott a könyv. Ebben a sztoriban nem lehetett következtetni, találgatni, de nem is lett volna értelme. Hiszen fikció az egész, így bármely pillanatban történhetett egy olyan váratlan esemény, amit elképzelni se tudtunk volna, hogy az író képes ilyen lehetetlen dolgokat kitalálni.
Különös volt egy olyan regényt olvasni, melyben a karakterek sejtik, hogy ők egy regény szereplői. Ez számomra még érdekesebbé tette a történetet. De vajon a karakterek átveszik az uralmat és irányítják a sorsukat, vagy minden az író kezében marad?
Ami érdekessé, és talán norvégosabbá (ha lehet így mondani) tette a könyvet, hogy minden ö betű helyén a norvég ø betű állt. Ez a furcsaság cseppet sem nehezítette meg az olvasás, hiszen a szem automatikusan azt olvassa, amit kell, és egy idő után már nem is lehetett észre venni, hogy nem ö betű van a szavakban.

Björnsen karaktere nagyon tetszett. Érdekes felfogása volt, teljesen másképpen állt neki a nyomozásnak, mint egy valós nyomozó tette volna. Ám a kedvenc karakterem mégis Anadylm lett. A lány, aki egy szekrényben élte le az életét, de mégis hihetetlen elmével volt megáldva. Azért lett a kedvencem, mert ő volt a történet legvalótlanabb, mégis legkülönlegesebb személyisége. 

Végig élveztem a történet olvasását, ám sajnos a végére kicsit ellaposodott a cselekmény. Az utolsó pár fejezet (mikor ugrottak az időben), szerintem nem lett annyira poénos és szórakoztató, mint a könyv eleje. Úgy éreztem olvasás közben, (ahogyan Björnsen is mondta) valahogy be kell fejeznie a könyvet az írónak, de nem tudja hogyan. 

Kíváncsian várom, hogy mit tartogat még a tarsolyában Kőhalmi Zoltán. Remélem, még olvashatunk tőle hasonló történeteket.

Vajon Björnsen fényt derít a gyilkos(ok) kilétére?

Cím: A férfi, aki megölte a férfit, aki megölt egy férfit
Szerző: Kőhalmi Zoltán
Kiadó: Helikon kiadó
Kiadás éve: 2019.
Oldalszám: 274
⭐⭐⭐⭐



Fülszöveg:

Az ​megvan, hogy Jo Nesbø, Rejtő Jenő és Italo Calvino együtt írnak regényt? Nincs? Akkor most ideje megvásárolnod Kőhalmi Zoltánnak, a magyar stand up egyik legjobbjának első könyvét, ugyanis ez a regény éppen ilyen: mintha egy őrült posztmodern író állna neki egy norvég krimi megalkotásának, de közben féktelen humora nem hagyná, hogy a dolgok a rendes medrükben csordogáljanak. Végül egy agyament paródia születik, amiben a skandináv bűnügyi regények minden jellemző alkatrésze megtalálható: alkoholista, antiszociális nyomozó; gyermekkori traumák, társadalomkritika, titkosszolgálat, külföldi maffiák, extrém gyilkolási formulák, hullahegyek és a többi… De amíg a 101. halottig eljutunk, hőseink más könyvekben is megfordulnak (nagyjából Japántól Oroszországig), a sztori újabb és újabb hajmeresztő fordulatokat vesz, és amikor már azt hinnénk, hogy ennél a szerző már képtelen jobban megcsavarni a történetet, akkor rá kell jönnünk: de igen! Térdcsapkodósan letehetetlen, borzalmasan izgalmas, őrülten mulatságos. Kőhalmi magyar humoristának is jelentős, ám norvég krimiírónak egyenesen felejthetetlen!

Cserna-Szabó András

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Milyen sorrendben érdemes olvasni Anne L. Green könyveit?

Sokszor felmerül az a kérdés számos könyvmolyban, hogy milyen sorrendben is vegyék kezükbe Anne L. Green regényeit. Ez a zavarodottság teljesen érthető, hiszen az írónőnek rengeteg könyve sorakozik már a polcokon. Ráadásul egy-egy karakter feltűnik más kötetekben is. Ez alapvetően nem lenne próbléma, ám ha van valamilyen apró utalás a "vendég" szereplő életére, akkor néhány esetben  talán spoileres lehet egyik könyv a másikra nézve.  Ezért úgy döntöttem, hogy készítek nektek egy Anne L. Green térképet. Mely segítséget nyújthat azoknak az olvasóknak, akik nehezen tudják eldönteni, melyik ALG regényt is vegyék elsőként a kezükbe. A térképet kiegészítettem az Álomgyár kiadónál kapható ajándék novellákkal is.  Melyik Anne L. Greent regényt olvassuk elsőnek? Nincs olyan regény, amelyikre azt mondanám, hogy ezzel KELL kezdeni. Hiszen nincsen kötelező sorrend. A térképen is látható majd, hogy melyik az a történet, melyből kiindulnak a szálak. A térkép megalkotását a meg

Chevy Stevens: Végzetes örökség

Mit kaphatsz egy gyilkos apától?  A 33 éves Sara Gallagher végre boldog. Antik bútorokat árusító kereskedése szárnyal, őt pedig eljegyezte egy fantasztikus férfi. Egy kérdés azonban nem hagyja nyugodni: vajon kik az igazi szülei? Sara felkészült, hogy megtudja.  Kiderül, édesanyja még most sem kíváncsi rá. Később arra is rájön, hogy a biológiai apja gyilkos, aki 40 éven át nőkre vadászott. Sarának Nadine, a terapeutája segít feldolgozni a borzalmakat, és azt, hogy talán mást is örökölt apjától, nem csak a szeme színét. Sara hamarosan rádöbben, egyetlen rosszabb dolog van annál, hogy az apád egy gyilkos: az, ha az apád megtudja, te ki vagy.  Néhány kérdés jobb, ha megválaszolatlanul marad. A "Végzetes örökség" egy összetett és lenyűgöző történet egy nőről, aki a gyökereit szeretné megismerni. Kérdés, hogy megéri-e...  Chevy Stevens páratlanul izgalmas a pszichológiai thrillereiben soha nem tudhatod mi lesz a következő lépés. Nemzetközi sikerkönyvei végre itt

Rachael Lippincott: Két lépés távolság | Könyvajánló

A regény elolvasását a 2019-es Olvasó tábor óta terveztem, azonban csak most sikerült elérnem oda, hogy kezembe vegyem a könyvet. A részlet, melyet korábban olvastam a könyvből, nagyon hamar megfogott, és felkeltette a kíváncsiságomat. A könyv elolvasása után pedig, most már epekedve várom, hogy a filmadaptációt is láthassam. Vajon vissza tudja adni a könyv által nyújtott érzelmeket? Nagyon kíváncsi vagyok! Ennek a gyönyörű szép szerelemnek a története, ahol egy betegség szab korlátokat,  teljesen meghatja az olvasókat. A könyv telis-tele van érzelmekkel, így esélytelen könnyek nélkül végig olvasni a regényt. Mikor elkezdtem olvasni Stella és Will történetét, sejtettem, hogy nagy hatással lesz rám, ellenben én sokkal több érzelmi löketben reménykedtem. A történet elolvasása után nem hagyott bennem akkora mély nyomot, mint vártam, de kellemes kikapcsolódást nyújtott. Úgy vélem ez amiatt lehet, hogy több sírásra készültem fel. Próbáltam a lelkemet felkészíteni a legrosszabbra, hog